گذر از پیک مصرف برق در تابستان بدون همراهی مشترکان امکان پذیر نیست
گذر از پیک مصرف برق در تابستان بدون همراهی مشترکان امکان پذیر نیست
خزر: مسعود صادقی خمامی مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان بهمراه جمعی از مدیران و کارکنان این شرکت ضمن برپایی میز خدمت و پاسخگویی به مردم و نمازگزاران در مصلی شهرستان رشت، بعنوان سخنران پیش از نماز جمعه حضور یافت و به تشریح برنامه های صنعت برق برای گذر از پیک تابستان و راهکارهای مدیریت مصرف برق برای نمازگزاران پرداخت

به گزارش خزرآنلاین، صادقی در ابتدا ضمن تشکر از فرصت فراهم شده اظهار داشت: در راستای عملیاتی سازی برنامه های ترویج فرهنگ مدیریت مصرف انرژی برق تدوین شده توسط وزارت نیرو تلاش می شود از ظرفیت های فرهنگی و دینی استان گیلان برای بسط آموزه های مدیریت مصرف برق استفاده شود.

مدیر عامل توزیع برق گیلان افزود :ما در کشور و استان گیلان مردم متدین و با ایمانی داریم و لزوم تبیین مدیریت مصرف صحیح انرژی به عنوان عمل صالح در جامعه ضرورت پیدا می کند و این رفتار مسئولانه موجب صرفه جوئی اقتصادی و کمک به سبد خانوار و متعاقبا هم افزائی اجتماعی و حفظ محیط زیست خواهد شد.

وی تصریح کرد: تلاش تمامی کارکنان صنعت برق کشور تامین برق پایدار در تمام طول سال است و همراهی مردم نقشی پررنگ در این زمینه دارد.

صادقی گفت: بر پایه دستورالعمل ابلاغی از سوی شرکت توانیر، استان گیلان در منطقه گرمسیری چهار قرار دارد و الگوی مصرف برق خانگی در این استان در ماه‌های گرم سال (۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور) تا ۴۵۰ کیلووات ساعت تعیین شده است.

وی تاکید کرد: برنامه های صنعت برق برای مدیریت مصرف همگی مشوق محور هستند و مشترکان درصورت رعایت الگوی مصرف تا ۲۰ برابر پاداش دریافت خواهند کرد.

صادقی به طرح های مهم آگاه سازی و اطلاع رسانی مدیریت مصرف اشاره کرد و افزود: “با انرژی” بزرگترین پویش اطلاع رسانی کشور به لحاظ وسعت و مدت زمان است که از سوی صنعت برق اجرایی می‌شود و همه مردم ایران را با ارائه مشوق‌های متنوع صنعت برق برای تابستان، راهکار‌های مصرف بهینه برق و… در بر می‌گیرد.

مدیرعامل توزیع برق گیلان گفت: ساعت پیک مصرف در استان در روز ۱۱ الی ۱۷ و در شب ۱۸ الی ۲۳ می باشد و مشترکین محترم می توانند با اعمال راهکارهای ساده از جمله قرار دادن درجه کولر روی ۲۴ درجه (دمای آسایش)، عدم استفاده از لوازم برقی پرمصرف در ساعات اوج مصرف، خاموش کردن لامپ های اضافی و استفاده حداکثری از روشنایی روز و… از خاموشی های احتمالی جلوگیری کنند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به پیش بینی های موجود مبنی بر گرمای شدید هوا در تابستان و از طرفی مسافرپذیر بودن استان، انتظار داریم نیاز مصرف برق در استان افزایش یابد و بدیهی است که مدیریت مصرف مناسب ترین راه برای جلوگیری از مشکلات در حوزه برق می باشد.

مدیر عامل توزیع برق گیلان خاطرنشان کرد: براساس تفاهم نامه های منعقد شده با صنایع استان، مقرر شده تا ساعات مصرف این دسته از مشترکان به ساعات غیرپیک و تعطیلات منتقل شود که این موضوع شایسته تقدیر و بسیار تاثیر گذار در مدیریت بار مصرف استان است.

وی اضافه کرد: مشوق های بسیار خوبی از سوی وزارت نیرو و شرکت توانیر برای مشترکان کشاورزی درنظر گرفته شده که اگر در بمدت پنج ساعت در ساعات پیک، پمپ های چاه آب کشاورزی را خاموش کنند در باقی ساعات شبانه روز از برق رایگان برخوردار خواهند شد.

صادقی تاکید کرد: براساس دستورالعمل وزارت نیرو ادارات و دستگاه های اجرایی استان می بایست ۳۰ درصد مصرف انرژی برق خود را در ساعات اداری و ۶۰ درصد در ساعات غیر اداری نسبت به مصرف سال گذشته کاهش دهند و اگر این صرفه جویی توسط ادارات انجام نشود شرکت توزیع برق ملزم به قطع برق این ادارات میباشد که از ابتدای سال و براساس رصد دقیق صورت پذیرفته بوسیله کنتورهای هوشمند، برق ادارات پرمصرفی که این بخشنامه را رعایت نکنند قطع خواهد شد.

وی در پایان به برخی پروژه های مهم در دست احداث توزیع برق گیلان اشاره کرد و افزود: برکناری شبکه‌های فرسوده و جایگزین کردن آنها با کابل خودنگهدار، احداث فیدرهای فشار متوسط در برخی نقاط پرمصرف استان، اجرای پروژه های افزایش تاب آوری، طرح بزرگ هوشمندسازی بمنظور رویت پذیری و کنترل پذیری مصرف، احداث کلید های هوشمند پست های برق و… گوشه ای از فعالیت های جاری شرکت به منظور تامین برق پایدار مشترکان است.

گفتنی است در حاشیه مراسم پرفیض نمازجمعه شهر رشت ضمن برپایی میز خدمت و پاسخگویی به مردم ؛بروشورهای تهیه شده توسط روابط عمومی شرکت توزیع برق استان گیلان با محتوای معرفی و تشریح راهکارهای مصرف بهینه برق خانگی بین نمازگزاران توزیع شد.