بازرسی از مراکز زیبایی به صورت مستمر در جریان است/افراد فاقد صلاحیت مورد برخورد قانونی قرار می گیرند
بازرسی از مراکز زیبایی به صورت مستمر در جریان است/افراد فاقد صلاحیت مورد برخورد قانونی قرار می گیرند
خزر: مطب هایی که خدمات زیبایی ارایه می دهند، مورد بازرسی قرار گرفته و با افراد غیرمجاز و فاقدصلاحیتی که وارد این حوزه میشوند، برخوردهای لازم صورت میگیرد که اخبار آن هم از طریق پورتال اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی منتشر می شود.

به گزارش خزرآنلاین، چندی پیش بود که وزارت بهداشت به پزشکان عمومی هشدار داد که تیغ جراحی زیبایی را بر زمین بگذارند. در اطلاعیه وزارت بهداشت آمده بود که هیچ مجوزی در خصوص انجام اعمال جراحی زیبایی و یا اقدامات زیبایی به وسیله دستگاه لیزر توسط پزشکان عمومی، صادر نشده است.

از سوی دیگر، سید نجات حسینی، نایب رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران هم گفت که جراحان فوق تخصص زیبایی، تنها کسانی هستند که به صورت قانونی می‌توانند انواع جراحی زیبایی را انجام دهند؛ چرا که در طول دوره سه ساله این آموزش‌ها را دیده‌اند.

با این حال، در شهرهای محتلف استان به خصوص در رشت، تعداد قابل توجهی از پزشکان عمومی یا پزشکانی با تخصص های غیرمرتبط اقدام به راه اندازی کلینیک های زیبایی نموده و بعضا اقدام به اعمال جراحی سرپایی در مطب خود می نمایند.

در همین راستا، دکتر زهره تیموری، مدیر نظارت و اعتبار بخشی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در گفتگو با خبرنگار خزرآنلاین با بیان اینکه نظارت های فراوانی در این خصوص انجام گرفته و در حال انجام است، می گوید: اگر فردی اعم از پزشک یا غیرپزشک، صلاحیت لازم را نداشته و اقدام به ارائه خدماتی نماید که قانونا نمی بایست انجام دهد، صد در صد مورد برخورد قرار می گیرد.

تیموری با اشاره به نظارت های مستمر صورت گرفته در حوزه رعایت تعرفه مصوب از سوی پزشکان متخصص و فوق تخصص، می افزاید: تنها در یک ماه گذشته بالغ بر ۹۰ مطب با همین هدف مورد بازدید و بازرسی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه قریب به ۳۰ بازرس به صورت روزانه و مستمر به امر بازرسی مشعولند، می گوید: مطب هایی که خدمات زیبایی ارایه می دهند، مورد بازرسی قرار گرفته و با افراد غیرمجاز و فاقدصلاحیتی که وارد این حوزه میشوند، برخوردهای لازم صورت میگیرد که اخبار آن هم از طریق پورتال اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی منتشر می شود.

وی بازرسی و برخوردهای قانونی را مختص افراد غیرپزشک ندانسته و می افزاید: بعضا برخی مراکز زیبایی که توسط پزشکان اداره می شود هم مورد بازرسی قرار گرفته و به دلیل نداشتن مجوزهای لازم پلمب شده است.

مدیر نظارت و اعتبار بخشی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پایان گفت: مردم می توانند در سامانه ۱۹۰ گزارشات خود را از جراحی های زیبایی غیرمجاز توسط افراد فاقد صلاحیت اعم از پزشک یا غیرپزشک ثبت کنند تا مورد بررسی دقیق قرار بگیرد.